Мистър Бледсуърти на остров Ремпол
Автор: Хърбърт Уелс
Година: 1963
Формат: среден
Корица: твърда
Страници: 248
Отстъпка - 20%
Автор: Хърбърт Уелс
Година: 1963
Формат: среден
Корица: твърда
Страници: 248
Отстъпка - 20%
www.knigi-bg.com
ВА 066-15
ЗА АВТОРА И ЗА КНИГАТА
Хърбърт Джордж Уелс е роден на 21 септември 1866 година в английското провинциално градче Бромли. Баща му, отначало градинар в имението на местния земевладелец, става по-късно собственик на магазинче за порцеланови изделия. Но това издигане до равнището на дребен буржоа се оказва краткотрайно и без някакви материални успехи. Бащата си счупва крака, майката постъпва отново на работа при бившите господари, а децата са принудени твърде отрано сами да си изкарват хляба. Още четиринадесетгодишен, Хърбърт постъпва чистач в манифактурен магазин, с изгледи един ден да се издигне до положението на продавач. Очевидно не възхитен от подобно бъдеще, Уелс успява да се добере до мястото на лаборант в аптека. След това става заместник-учител в основно училище и най-после постъпва е Нормалното училище, което се числи към Лондонския университет и подготвя учители по естествените науки. Тук Уелс привлича вниманието на прочутия биолог Хъксли. На двадесет и две годишна възраст завършва училището с диплом по биология.
Още в първите години на своята научна кариера Уелс е натоварен да напише учебник по биология и го написва с такова умение, че това ръководство е и до днес ценно помагало за английските студенти. Този успех вероятно насърчава Уелс да се отдаде на литературата. На двадесет и девет години той печата първия си сборник разкази, а само след няколко месеца и своя пръв фантастичен роман. Не минават три-четири години и името на Уелс е вече име на утвърден писател.
Тясно свързан с научните среди, Уелс вярва, че животът на хората ще се подобрява непрестанно с развитието на науката Но все пак не смята, че техническият напредък е всеизцеление от всички злини. Напротив, този напредък може да доведе и до влошаване на социалните условия, както става в Англия при механизирането на индустрията, когато цели тълпи работници остават без препитание именно поради техническото усъвършенствуване на производството.
За обрисуване на противоречията между научния и социалния напредък в буржоазното общество Уелс избира жанра на фантастичния роман. Така той може да представи най-ярко крайните последици, до които могат да отведат тези противоречия. В своя роман "Първите жители на луната" Уелс осмива теорията на буржоазния социолог Хърбърт Спенсър, че развтието на човешкото общество се подчинява на биологични закони. Според Спенсър управляващата класа е главата на обществения организъм, а работничеството — ръцете. Уелс ни рисува в романа си едно общество, устроено според доктрината на Спенсър. Там наистина владее съвършен ред, всички органи действуват безупречно и все пак това общество е противно, нечовечно, абсурдно.
Същата тема, но в друг вариант, се разглежда във "Война между световете". Сам Уелс смята този роман за най-доброто свое произведение и затова го подарил на Л. Н. Толстой. Изпреварили твърде много по научно-технически знания жителите на земята, марсианците правят десант и завладяват нашата планета. Жестокостта, ограничеността, дребнавостта на марсианците олицетворяват античовешката природа на буржоазното общество. Писателят издига глас в защита на човека. Марсианците са пришълци на земята и само човекът има право да живее на нея, а "Мистър Бледсуърти на остров Ремпол" следва същата тематична линия.
За да се разсее от разочарованията, срещнати още при първите стъпки в живота, който няма нищо общо с представите, втълпявани от училището и църквата, младият Арнолд Бледсуърти заминава на околосветско пътешествие. За капитана на парахода, с който е отплавал един необразован, жестоко експлоатиран, огорчен и озлобен моряк, този изтънчен младеж е само представител на класата, която го е онеправдала. Когато машините престават да работят и екипажът напуска парахода, капитанът заключва Бледсуърти в едно килерче, за да потъне заедно с изоставения параход.
Не след много, американска научна експедиция прибира корабокрушенеца и го отвежда в Америка. Но поради сътресението от преживените вълнения той е изпаднал в умствено разстройство и смята, че се намира на някакъв усамотен остров, сред човекоядци, които го гледат с недоверие и неприязън. Той мечтае непрестанно да се завърне в своя цивилизован свят и дори се опитва да им го представи като идеал, към който и те трябва да се стремят. Но затънали в суеверия, жителите иа острова са неспособни за някакъв по-друг живот. Когато най-после се опомва и вижда, че е в своя цивилизован свят, Арнолд Бледсуърти разбира с ужас, че този негов свят почти в нищо не се различава от острова на диваците. Творческото наследство на Уелс, живял осемдесет години, е необикновено богато. Той е оставил около четиридесет романа, много публицистични трудове, два киносценария и стотина разкази и очерци. Тези произведения са твърде различни по замисъл разработка и достойнства. Сложен, криволичещ и противоречив като мисълта на писателя е и неговият творчески път. 3а Уелс целта на литературата е да спомага за преустройството на живота, като подтиква читателя да осъзнае собствените си задължения, да се изтръгне от затъпяващото самодоволство и да заработи за създаването на нов, по-добър живот. „Никога не се задоволявах само да изобразя живота — казва сам Уелс в своята автобиография. — Пишех за изменяне на живота и за хората, които мислят как да го променят.“
Но въпреки безспорните си качества на голям писател, Уелс не оставя впечатление на велик предтеча. Може би е ограничен мислител, който не се примирява с философията иа своята класа но не може и да я отхвърли напълно.
Но и такъв, какъвто е, със своята тъжна насмешливост и разочарован стремеж да сочи на хората път все по-нагоре и по-напред, той има заслугата да ни кара да виждаме и да ненавиждаме злото.
Н.Р.
Мистър Бледсуърти на остров Ремпол
Автор Хърбърт Уелс
Редактор Цветана Калудиева
Художник Александър Пои ли лов
Худ. редактор Васил Йончев
Техн. редатор Александър Димитров, Милка Чакърова
Коректори Евгения Кръстанова
Държ. полиграфически комбинат "Димитър Благоев"
Издателство "Народна култура" — София
Еконт Офис - 5,00 лева
Еконт Адрес - 7,00 лева
БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА
за поръчки над 50 лева