Отглеждане на животни с ценни кожи - Нутрии
Автор: Стоян Ранделов, Христо Георгиев
Година: 1981
Формат: среден
Корица: мека
Страници: 84
Отстъпка - 20%
Автор: Стоян Ранделов, Христо Георгиев
Година: 1981
Формат: среден
Корица: мека
Страници: 84
Отстъпка - 20%
www.knigi-bg.com
НУТРИИ
Нутрията е един от най-крупните представители на рода гризачи. В своята родина — Южна Америка, в диво състояние тя обитава тропически райони с топъл и влажен климат.
Опитът на Съветския съюз показа, че нутрията може с успех да се аклиматизира при суровите условия на Сибир и Европейския север. Особено широко разпространение в Съветския съюз добива отглеждането на нутрии в личните стопанства. През последните години 60—70% от наличните нутрии са отглеждани в личните стопанства.
Нашата страна със своите природоклиматични особености дава прекрасни възможности за развитието на нутрии.
Нутрии бяха внесени преди години и в България, но поради непознаване на техните биологически особености и начините им на отглеждане те скоро изчезнаха.
БИОЛОГИЧЕСКИ ОСОБЕНОСТИ НА НУТРИИТЕ
Нутрията се отнася към рода гризачи в семейството нут-риеви.
В диво състояние тя обитава езера, блата или водоеми с бав-нотечаща вода. В гъстата крайбрежна растителност нутрията устройва своето леговище, а на брега копае дупки. Тя е отличен плувец, а в естествени условия е нощно животно.
На голямата глава на животното с няколко косъма около муцуната има високо поставени пропорционални очи и неголеми, слабо обраснали уши. Без преход главата преминава в мощна къса шия.
Широкоплещестото удължено туловище е разположено на слаби крака, които завършват с пет пръста. На задните лапи четири пръста са съединени с плавателна ципа, докато пръстите на предните лапи не са съединени с плавателна ципа и се ползуват при хранене и при почистване на космената покривка.
Отверстията па носа и ушите благодарение на особеното им устройство са защитени от навлизането на вода в тях.
Възрастната нутрия тежи 7—8 кг, а понякога достига и до 13 кг. Дължината на възрастното животно е 50—70 см. Мъжките са по-големи от женските с 10—15%.
Нутрията има 16 кътника и 4 яркооранжево оцветени резци. Това оцветяване на резците е особено характерно, тъй като ярко оранжевият цвят е признак на добро здраве. Всяка промяна на цвета на резците говори за отклонение от нормалното развитие на нутрията. Това трябва да се знае от всеки, който би искал да отглежда нутрии.
Млечните жлези са разположени не на корема, а отстрани, което позволява на малките да бозаят и в недълбока вода.
Полът на нутриите се различава лесно. При женските животни половият орган се намира в непосредствена близост до ануса, а половият член на мъжкото животно се намира на 3—4 см от ануса.
Храносмилателната система на нутрията е характерна за животни, които използуват обемисти растителни и сочни храни.
Нормалната им телесна температура е 37,5°—38°.
Женските животни имат целогодишна полова активност с разгоненост, която се проявява през 24—33 дни. Нормално развити, правилно гледани и хранени, женските животни обикновено дават две потомства през годината. Възможно е получаването и на три поколения в период от 13 месеца. Средната продължителност на бременността е 132 дни с колебания от 127 до 137 дни. Нутрията е многоплодно животно и обикновено ражда 4—6 приплода. Малките се раждат добре развити, виждат, покрити са с гъста космена покривка, поникнали резци и предни кътници. Новородените могат да плуват, а на двудневна възраст те започват да се хранят от храната на възрастните. На 5—6-дневна възраст нутриите могат и без майчино мляко. Бозайният период продължава 45—60 дни. Опитът на обществените стопанства за развъждане на нутрии в Съветския съюз показва, че бозайният период не бива да надвишава 45—50 дни, което дава възможност за ново заплождане на майките.
При клетъчно отглеждане на нутриите младите женски за първи път се заплождат на шест месечна възраст.
Нутрията живее шест-седем, а понякога и повече години. След третата година нейната плодовитост започва да намалява, поради което възрастните животни на 4-годишна възраст се бракуват.
Всеки който иска да отглежда нутрии, трябва да знае, че е необходимо особено внимание при изваждането на животните от клетките. Не трябва да се повредят ноктите на предните лапи, с които животните се захващат за мрежата на клетката. Кожата на нутрии с повредени нокти бързо се замърсява и поврежда.
Кожата на нутрията, заради която тя се отглежда, свободно обхваща тялото. Козината се състои от груби осилести и нежни пухови влакна, които наподобяват пуховите влакна на видрата и бобъра.
Козината на нутрията не пропуска вода и пази тялото и от силни студове. На корема тя е по-гъста, отколкото на гърба. Пвстът на осилестите влакна определя общия цвят на кожата на животното. При дивите животни цветът на гърба е кестеняв, понякога череп, страните, лицето и шията са по-светли.
Благодарение на целенасочената развъдно-подобрителна работа човекът създаде нутрии с най-различни цветове — от белия и сребристия до чисто черния.
Козината на здравите нутрии при правилно хранене и отглеждане малко изменя своя външен вид през годината. От месеците март и април до средата на лятото космената покривка постепенно се сменя с лятна. Тя е значително по-рядка от зимната и няма висока стойност. През септември-октомври започва бурен растеж на зимната космена покривка, като летните влакна окапват. Пълна зрялост и висока стойност космената покривка достига през декември-февруари. Пуховите влакна на здравите нутрии през това време достигат максимална гъстота, добиват копринен, а осилестите стъкловиден блясък. Получава се ярка основна окраска, която добре закрива пуховите влакна.
Кожата под космената покривка придобива синкав цвят. Космената покривка на нутриите претърпява и редица възрастови изменения, които трябва да се знаят, за да се добиват кожи в най-подходящата възраст и годишен период. От кожата на нутрията се изготвят елегантни дамски, детски и мъжки дрехи, яки, шапки, подплати и други. При преработка на кожата, чрез отделяне на грубите осилести влакна, се получава красива и лека кожа, която успешно конкурира кожата на видрата и бобъра.
Основният начин на отглеждане на нутрии при промишлени условия в това число и в личния двор е клетъчното отглеждане.
Опитът на любителите нутриевъдн в другите страни създаде многочислени разновидности на нутриеви клетки, гнезда, хранително отделение и т. п.
Наред с клетъчното отглеждане на редица места се практикува и полусвободпого отглеждане.
През зимния период нутриите се държат в клетки под навес, а в райони с по-студенп зими в помещения. През лятото се пускат в оградени водоеми, където те сами набавят до 90% от необходимите хранителни вещества и се подхранват само е незначителни количества концентрирай фураж.
При избор на начин За отглеждане па нутриите трябва да се има предвид, че за получаването на висококачествени кожи през летния период обезателно трябва да има достатъчно вода за къпане на животите
Многогодишните наблюдения на съветските нутриевъдн показват, че липсата на вода през зимния период не дава отражение на качеството на кожата.
Нутриите са миролюбиви животни и могат да се отглеждат групово, без да се отделят мъжките от женските или подрастващите от възрастните. Този начин на отглеждане не дава възможност обаче за своевременно заплождане па женските животни, не може да се следи заплождането па подрастващите да стане в най-подходящата възраст и най-вече иранилното развъждане на различно оцветените нутрии и получаването па животни с високоценни оцветявания.
Всеки нутриевъд-любител може сам да построи клетки в зависимост от наличните строителни материали, но трябва да се имат предвид някои основни изисквания при изграждането на клетки за нутрии. (фиг. 1, 2).
При клетъчно отглеждане на нутриите животните от основните стада се отглеждат в единични клетки с размери: дължина — 1,90—2,00 м; ширина — 1,00 м; височина — 0,45-0,50 м.
Клетката се разделя на две части: мрежеста част, която може да бъде изработена от обикновена оградна мрежа, опъната на желязна рамка. Тази част има размери: дължина — 1,30 м; ширина — 1 м; височина — 0,45—0,50 м. Тук се поставя коритото за вода за къпане на животните с примерни размери — ширина — 0,42 м; дължина — 0,92 м и дълбочина — 0,16—0,17 м. Вто_рото отделение на клетката непосредствено свързано с мрежестата част е тъй наречената къщичка. Тя се изработва обикновено от дърво и се състои от две помещения — гнездо с размери: дължина — 0,80 м, ширина — 0,60 м и височина на клетката 0,45—0,50 м и хранително отделение с размери: дължина — 0,40 м и ширина 0,60 м. За да се предпазят стените на хранителното отделение от пзгризване, се препоръчва от вътрешната страна те да бъдат облицовани с мрежа.
В такава клетка могат да се отглеждат по 6—8 броя, отбити нутрии, до навършване на 6-месечна възраст. С успех могат да се използуват подобни клетки без водоем с размери на мрежестата част: дължина — 1,5 м, ширина — 0,8 м и височина 0,5 м и дървена къщичка само за гнездо с размери: дължина — 0,8 м, ширина — 0,6 м и височина 0,40—0,45 м.
В мрежестата част се поставя хранителна площадка с размери 0,50/0,80 м и подходяща поилка. Хранителната площадка обикновено се изработва от лист ламарина. В такава клетка могат да се държат само бременните и лактиращи женски животни до отбиването на приплодите.
За подрастващите животни могат да се използуват площадки, представляващи ограден участък с размери 4/5м. Вътре се изгражда групова къщичка с размери 2/1 м с два изхода, бетонна площадка за хранене с размери 2/2 м и басейн за къпане на животните с бавно течаща вода с размери 4 на 1,5 м, като единият край на басейна задължително трябва да бъде полегат за по-лесно влизане и излизане на животните. За предпочитане е подът на цялата площадка да бъде циментиран. Земленият под дава възможност за замърсяване на космената покривка и влошаване на качеството на кожата.
В такава заградена площадка обикновено се поставят 30—40 животни с цел да се осигури от 0,5 до 0,7 м2 пространство на едно животно.
Еконт Офис - 4,00 лева
Еконт Адрес - 6,00 лева
БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА
за поръчки над 50 лева